Az NDK végét az jelentette, hogy megfosztották önálló valutájától. A művelet csaknem négy esztendőt vett igénybe, egészen precízen: a keletnémet márka nyugatnémetre történő átváltásának 1990. július 1-jén megkezdett folyamata 1994. április 7-én zárult le. A két pénznem egybeolvasztása során 184 milliárd NDK-márkát 120 milliárd NSZK-márkává alakítottak át Theo Waigel német pénzügyminiszter bejelentése szerint, aki örömmel nyugtázta: a monetáris újraegyesítés sikeresen ért véget.
Végképp a múlté tehát a keleti márka, ám az NDK-nak lassú kimúlás jutott osztályrészül. A helyén feltűnt keleti tartományok gazdaságának a nyugati szintre való felemelése szakadatlan fejtörést okoz Bonnban. Helmut Kohl kancellár május eleji helyzetértékelése úgy hangzik, hogy „…bizonyos sikerek elkönyvelhetők ugyan az egykori NDK talpra állításában, még több azonban a további tennivaló”. Mindez annak ellenére, hogy 1990 és 1993 között Nyugat-Németországból a keleti tartományokba 300 milliárd márkányi tőke áramlott, s az idén 160 milliárd márka értékben várhatók újabb befektetések. A kancellár mégis azzal a felhívással fordult a vállalkozói réteghez, hogy további erőteljes beruházásokkal támogassák az egykori szocialista német nemzetet.
Vagyis az új tartományoknak még mindig nem sikerült betagolódniuk a német gazdaságba. Olyannyira nem, hogy helyzetük az Európai Unióban is aggodalmakra ad okot – a brüsszeli bizottságban meglehetős gyakorisággal születnek olyan rendeletek, amelyek a közösség elmaradott régióival egyenlő elbánásban részesítik a volt NDK gazdasági szereplőit. Sőt, Brüsszel az egykori KGST keretei között szövődött kapcsolatokkal is csínján bánik. Az idén tavasszal rendeletet adott ki a „német egyesítés következtében 1994. december 31-éig szükségessé vált átmeneti vámintézkedésekről” (értsd: az Európai Unió vámszigoránál enyhébb elbírálásról) összesen 25 államnak a volt NDK-ba szállított termékeivel szemben. A 25 állam közül korábbi állami kötelékeikben csak Jugoszlávia egykori tagköztársaságai nem voltak tagjai a KGST-nek…
Friss hozzászólások
6 év 13 hét
8 év 38 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 47 hét