A második világháború után több területi-adminisztratív átszervezés színtere Románia:
1. 1950. szeptember 8-i, 5/1950-es törvény értelmében a megyék helyett 28 tartományt alakítanak ki; a tartományok részegységei a rajonok. Erdély 22 megyéjéből 11 tartomány lett; Sztálin (Brassó) tartomány része lett Csík, Udvarhely és Háromszék (mint Csíkszereda, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy rajonok).
2. 1952. szeptember 27. A 331/1952-es törvény értelmében a tartományok száma 18-ra csökken. Megalakítják a Magyar Autonóm Tartományt, székhelye: Kolozsvár. Marosvásárhely, Csík, Erdőszentgyörgy, Gyergyószentmiklós, Maroshévíz, Szászrégen, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely rajonok tartoznak hozzá; itt él a romániai magyarság egyharmada, közel 540 000 fő. 1960-ban Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy rajonokat Brassó tartományhoz csatolják; a tartomány nevét Maros Magyar Autonóm Tartományra változtatják, idecsatolják a román többségű Ludas és Dicsőszentmárton rajonokat.
3. 1968. február 15. Megszüntetik a tartományokat, rajonokat, létrehozzák a megyéket; a következő egy évben kijelölik a helyi közigazgatás egységeit, a községeket, városokat, municípiumokat.





Friss hozzászólások
7 év 46 hét
10 év 19 hét
10 év 22 hét
10 év 22 hét
10 év 24 hét
10 év 24 hét
10 év 24 hét
10 év 26 hét
10 év 27 hét
10 év 27 hét