Nyomtatóbarát változat
Mi a különbség a diplomata és az úriasszony között? Ha a diplomata azt mondja, igen, az azt jelenti: talán. Ha azt mondja, talán, az azt jelenti: nem. Ha azt mondja, nem – akkor nem diplomata. Az úriasszony épp fordítva. Ha azt mondja, nem, az azt jelenti: talán. Ha azt mondja, talán, az azt jelenti: igen. Ha azt mondja, igen – akkor nem úriasszony.
A Naptévé április 11-én hétfőn reggel egymás mellé ültette Horn Gyulát és Kuncze Gábort. Horn volt a széptevő, Kuncze a tartózkodó. Horn arról beszélt, ami összekötheti az MSZP-t és az SZDSZ-t. Kuncze arról, ami megkülönbözteti őket. Végül a „talán”-t a műsort vezető Forró Tamás erőszakolta ki. Van-e ok, amely kizárná az esetleges koalíciót – firtatta. Horn lakonikus „nincs”-csel válaszolt. „Kizáró okot nem látok” – felelte Kuncze Gábor sokkal talányosabban.
Ez a beszélgetés, amelyben mindkét szereplő diplomata módjára viselkedett (és semmi újat nem tartalmazott), Orbán Viktort tőle is szokatlanul éles kommentárra késztette. „Ha nekem olyan nyilatkozatokra kell reagálnom, mint a ma reggeli – mondta az Esti Krónika szerint –, akkor a liberális együttműködés nem tud sokáig együtt maradni.”
Előző nap Egerben a Fidesz országos választmánya megvitatta a párt koalíciós alapelveit. A nyilvánosságra hozott dokumentum – akár az SZDSZ egy hónapja kiadott hasonló állásfoglalása – nem jelöl meg sem kívánatos partnert, sem mindenképpen elutasítandó ellenfelet. A Fidesz-irat szerint „nem kérdés, hogy a jelenlegi konzervatív kormánykoalíció leváltásra kerül”. Az SZDSZ még sosem volt ilyen optimista. A szabad demokrata vezetők csak annyit szoktak mondani, hogy a választások tétje a kormánykoalíció leváltása. A tét – így a Fidesz –, hogy a jelenlegi kormányt „baloldali vagy liberális dominanciája kormány váltja fel”. A hét álláspont nem fedi egymást, de nem is ellentétes egymással. De mit jelent a kormány leváltása, és mi a liberális dominancia? Jelentheti, hogy a liberális miniszterelnök kormányában benne vannak a mai koalíció talpon maradó pártjai. Ez volt Orbán Viktor januári gondolatkísérletének értelmezése. Csakhogy mind az MDF, mind az SZDSZ kizárja az együtt kormányzást a másikkal: pontosan ez a kormányleváltás SZDSZ-es értelmezése. Az MSZP-vel való társulásnak viszont a liberális erők túlsúlya a feltétele. Ez legfeljebb akkor teljesül, ha a koalícióban együtt van jelen az SZDSZ és a Fidesz. Csakhogy Orbán Viktor éppen ezt a hármas koalíciót utasítja el.
A Fidesz elnöke mintha az előző nap elfogadott pártdokumentummal vitázna. A liberális pártok megállapodásának felmondásával fenyegetőzik – voltaképpen apropó nélkül. Amit Orbán mondott: magánvélemény – állítja Körmendy-Ékes Judit Fidesz-szóvivő (Népszabadság). A vita azt sugallja, hogy a választmány ülésén az Orbánénál mérsékeltebb álláspont diadalmaskodott. Azoké, akik mégsem kívánták elreteszelni a kaput az MSZP felé.
A Fidesz újabb belső meghasonlása – kizárólag Boross úrnak kedvezne. Hiszen a miniszterelnök a választási küzdelmet mindig is és a jobboldal csatájának kívánta láttatni. Akaratlanul ezt a felfogást támogatta az az értelmiség is, amely úgy érezte: csalódott a jobbra tartó Fideszben. Most azonban mintha fordulna a szél. Az MSZP előretörése láttán egyre többen szeretnék felfedezni a liberális koalícióban a harmadik erőt. A liberális pártoknak ebben a helyzetben végre nem az úriasszony, hanem a diplomata módjára kellene viselkedniük. Senkinek sem volna szabad kategorikusan nemet mondani: sem az MSZP-nek, sem az MDF-nek. A koalíciós kérdésre kizárólag pozitív válasz kívántatik. Annyi, hogy mi, liberálisok mindenképpen együtt vagyunk.
Akár egy modern házasságban. Lehet flörtölni jobbra, lehet flörtölni balra, a házastársi szövetség marad. Majd eldöntjük, kit veszünk magunk mellé kertésznek vagy szobalánynak – kinek mit diktál a képzelete; a páros összetartozásnak egyik se árt.
Hacsak… Hacsak nem azoknak van igazuk, akik úgy vélik: Orbán arra játszik, hogy továbbra is ellenzékben lesz. Aztán a Fidesz megismétli az 1991-es bűvészmutatványt – ellenzéki helyzetből emelkedik a legnépszerűbb párttá. Sokan váltak már el a nagy kaland reményében…
A diadalmas comeback azonban csak Tina Turnernek sikerült.
Friss hozzászólások
6 év 22 hét
8 év 48 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét
9 év 1 hét
9 év 1 hét
9 év 1 hét
9 év 3 hét
9 év 4 hét
9 év 4 hét