Nyomtatóbarát változat
– Hogyan alakultak a végső eredmények?
Rajko Pirnat: Ami a köztársasági elnöki pozíciót illeti, Milan Kucan, a Kommunista Szövetség jelöltje 58,5%-kal nyert az egyesült ellenzék (DEMOS) 41,5%-ot szerzett jelöltje, Joze Pucnik előtt. A háromkamarás parlamentben a DEMOS a szavazatok 55%-át szerezte meg. A győzelemnek természetesen örülünk, de az eredménye elmaradt a várakozásunktól. Így most a DEMOS-nak döntenie kell, hogy megpróbál-e önállóan kormányozni, vagy az alkotmánymódosításhoz szükséges 2/3-os többség érdekében bevonja-e a koalícióba a szocialista ifjúsági szervezetből (ZSMS) létrejött Liberális Pártot.
– Reális-e ez utóbbi elképzelés?
R. P.: A megegyezés nem teljesen lehetetlen, mert bár az ifjúsági szervezetben sokan szocialista meggyőződésűek, de vannak – nem kevesen – liberálisok is. Ugyanakkor nem kizárt, hogy a koalíció körüli nézeteltérések következtében a ZSMS kettészakad.
– Mikorra alakulhat ki a végleges koalíció?
R. P.: Várhatóan május 4–5. körül. Most folynak a megbeszélések a DEMOS-on belül, elküldtük az ajánlatunkat a ZSMS-nek, s majd meglátjuk, hogyan válaszolnak.
– Ami a DEMOS pártjait illeti, úgy tűnik, a szociáldemokraták meglehetősen gyengén szerepeltek.
R. P.: Ez valóban így van, tény azonban az is, hogy az egyház némileg beleavatkozott a választási harcba. A püspöki konferencia egy levele közvetett módon eligazítást adott a hívőknek. Így a kereszténydemokraták meglehetősen jól szerepeltek, ők a legerősebb párt a DEMOS-on belül.
– A szlovén sajtóból úgy tűnik, hogy a kereszténydemokraták az abortusz ellen vannak, s ez némi problémát is okozott.
R. P.: A kereszténydemokraták hivatalos állásfoglalása nem ez, igaz azonban, hogy vannak közöttük – még a vezetőségben is – olyanok, akik szeretnék az abortuszra vonatkozó törvényt megváltoztatni. A programban azonban csak az van, hogy ösztönözni kell a szülési kedvet. A kereszténydemokraták programja nem ellentétes a mi elképzeléseinkkel, de az iskolai hitoktatás kérdésében még megegyezésre van szükség. Ezenkívül ők kevésbé határozottan állnak ki a szlovén önállóság mellett, s talán ebben van közöttünk a legnagyobb különbség.
– Melyik párt áll a legközelebb az Önök szövetségéhez, amely, mint tudjuk, tagja a DEMOS ellenzéki szövetségnek?
R. P.: A program alapján a szociáldemokraták, bár a mi pártunk nem szociáldemokrata irányultságú. Az SDZ nem ideologikus alapon szerveződött, különféle irányzatai vannak (liberális, kereszténydemokrata), de a klasszikus szociáldemokrata irányzat a mi pártunkban nem létezik. Ezt a kérdést egyébként a közeljövőben egy konferencia keretében kell tisztáznunk.
– Mi az elképzelés a tv és a sajtó ellenőrzését illetően?
R. P.: A tv-nek a parlament ellenőrzése alatt kell állnia, az írott sajtónak pedig függetlennek kell lennie.
– Van-e együttműködési lehetőség a horvátországi választások győztese, a Horvát Demokrata Egyesület (HDZ) és a DEMOS között, tekintettel arra, hogy a HDZ nacionalista irányultságú?
R. P.: A nacionalista irányultság igaz ugyan, de a HDZ programja nem nacionalista. A SDZ-nek jó a kapcsolata a HDZ-vel, s már tárgyaltunk az együttműködésről. Ennek személy szerint nagyon örülök, mert ez a mi (önálló nemzeti) programunk szempontjából nagyon hasznos.
– Köszönöm a beszélgetést.
Friss hozzászólások
6 év 23 hét
8 év 48 hét
9 év 3 nap
9 év 3 nap
9 év 1 hét
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 4 hét
9 év 5 hét
9 év 5 hét