Nyomtatóbarát változat
Pattanásig feszült a helyzet a köztársaság egész területén. A közvélemény szimpátiája egyre inkább az ellenzék felé fordul, ezért várható, hogy a közeli napokban újabb személycserékre kerül sor mind köztársasági szinten, mind Újvidéken, ahol kedden délben több mint tízezer ember követelte a tartomány népszerűtlen szocialista kiskirályának, Radovan Bozovicsnak a lemondását.
A várható személycserékkel azonban Szerbia jelenlegi politikai válságát aligha lehet megoldani. A politikai feszültséget fokozatosan áthatja és a közeljövőben még tovább gerjeszti az egész köztársaság területén érezhető szociális bizonytalanság. Sok üzemben már a márciusi fizetéseket sem kézbesítették. Az általános elszegényedés feltartóztatására azonban jelenleg sem a kormánypártnak, sem az ellenzéknek nincs semmilyen elképzelése.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége vasárnap közleményt adott ki, amelyben kijelentik: támogatják az ellenzék azon törekvéseit, amelyek a tájékoztatást uraló egypárti monopólium megszüntetésére irányulnak, ugyanakkor ellenzik, hogy bármelyik fél erőszak alkalmazásához folyamodjon a politikai kérdések megoldása érdekében. Maga a VMDK egyébként közvetlenül nem kíván részt venni a tömegdemonstrációk szervezésében, el akarja kerülni, hogy a magyarok részvételét hivatalos részről különféle manipulációkra használhassák fel. A szerbiai ellenzéket ugyanis a hétfői parlamenti vitában már így is azzal vádolták meg, hogy a tömegtüntetéseket lényegében külfödről irányítják. A VMDK ezért azt javasolta a tagjainak, hogy személyes belátásuk szerint járjanak el ezekben a mozgalmas napokban.
Nem véletlenül alakítottak ki tartózkodó álláspontot. A vajdasági magyarok érdekvédelmi szervezetét ugyanis az elmúlt hetekben több ízben is alaptalan vádakkal illették: február közepén például a Politika Ekspress olyan interjút közölt egy meg nem nevezett, de állítólag magyarországi katonai körökhöz közel álló személyre hivatkozva, mely szerint Magyarország a vajdasági magyarság körében hozzálátott az ötödik hadoszlop megszervezéséhez. Ágoston András képviselő kérdést intézett ez ügyben a szerb kormányhoz, ám kérdésére csupán igen cinikus írásos választ kapott a belügyminisztériumtól: ilyen információkról a belügyminisztériumnak nincsen tudomása, de ha az említett akcióra sor kerülne, természetesen megfelelő represszív intézkedéseket tennének. A nyilvánvalóan hamisított interjúban foglaltakat tehát nem is cáfolták, de nem is erősítették meg.
Érdemes emlékeztetnünk a bírálatra is, amely a VMDK-t a Jugoszlávia jövőjéről tett belpolitikai állásfoglalása kapcsán érte: a vajdasági magyarok elemi érdeke, hogy Jugoszlávia egyben maradjon, ha ugyanis Jugoszlávia széthullik, a magyarok abban a Szerbiában maradnak, ahol a demokratizálás foka jóval alacsonyabb. Ezt a nyilatkozatot nem nagy lelkesedéssel fogadták szerb kormánykörökben.
Nem aratott tetszést az a döntés sem, hogy a keddi ülésen a vajdasági magyarok szervezetének parlamenti képviselői is csatlakoztak az ellenzéki frakció követeléseihez: a kormánypárt padsoraiból azonnal felhördülést lehetett hallani, amikor a Megújhodási Mozgalom képviselője a VMDK álláspontját nyilvánosságra hozta. Ágoston András és a szerb kormány tagja, Prlja között kisebb vita is kialakult: Prlja úr számon kérte, milyen jogon tesznek a magyar képviselők ilyen nyilatkozatokat a jelen helyzetben: mikor volt korábban a magyar nemzetiségnek lehetősége arra, hogy önálló politikai szervezete legyen és jelen legyen a parlamentben. Ágoston András, a vajdasági magyarok szervezetének elnöke válaszában elmondta, hogy a VMDK sohasem tagadta sem itthon, sem külföldön a nemzetiségi önszerveződés jelentőségét, ami tagadhatatlanul a demokratizálódás előrehaladását jelzi, a baj csupán az, hogy a VMDK ezen nyilatkozatai épp a tömegtájékoztatás állampárti monopóliuma miatt nem juthattak el a szerb közvéleményhez. Reméljük azonban, fűzte hozzá, hogy a most meginduló személycserék a vajdasági tájékoztatási eszközök irányításában is változásokat hoznak… Ez azonban sok más kérdéssel együtt még csak ezután dől el. Most még csak a kezdet kezdetén tartunk.
Friss hozzászólások
6 év 18 hét
8 év 43 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét
8 év 52 hét