
Mint arról hírt adtunk (Beszélő, 1993. szeptember 4.), Szlovákiában óriási belpolitikai vihart kavart az orosz–szlovák alapszerződés tervezetének ama cikkelye, mely jócskán korlátozta volna Szlovákia szuverenitását. Jelcin és Kovác ugyan e cikkely elhagyása után írta alá a szerződést, emellett azonban a nyilvánosság kizárásával, csendben megszületett az a szlovák–orosz katonai szerződés is, mely az alapszerződésen messze túlmenően aláveti Szlovákiát az orosz hatalmi érdekeknek. A szerződés negyedik pontjában Szlovákia arra kötelezi magát, hogy egyezteti mindenkori katonai doktrínáját Oroszországgal, a következő passzus pedig arról szól, hogy Pozsony Moszkva rendelkezésére bocsátja a hadseregében rendszeresítendő új fegyverek műszaki adatait.
Az orosz értelmezés
Mindezek után nehéz komolyan venni az orosz diplomácia egyes képviselőinek azon állítását, hogy Moszkvának nincs kifogása Pozsony esetleges NATO-tagsága ellen. Ezt támasztja alá Ambarcumov álláspontja is, aki elsők között hagyta el a Fehér Házat az orosz parlament feloszlatása után, s csatlakozott a Jelcin-csapathoz (vele készült interjúnkat múlt heti lapszámunkban közöltük). Ambarcumova a hivatalos megbeszéléseket követő sajtóértekezleten megjegyezte, hogy Oroszországnak jelentős érdekei vannak Közép-Európában, s nem veszi jó néven az úgymond amúgy is oroszellenes NATO-érdekszféra keleti határának kitolását. „Szerencsére – jegyezte meg Ambarcumov – Szlovákia számára van kiút, hiszen ez az ország az összeurópai biztonsági struktúrák megteremtésére törekszik, és nem szándékozik belépni ebbe a regionális katonai szervezetbe.”
A meglepett újságírók kérdésére válaszolva Ambarcumov idézte a szlovák–orosz alapszerződés ötödik cikkelyét, melyben Szlovákia valóban kijelenti, hogy biztonságának összhangban kell lennie az „összeurópai” rendszerrel, ami az orosz értelmezés szerint azonos a NATO-tagság elutasításával.
Román–szlovák egyeztetés
Az elmúlt hét során Michal Kovác államfő meghívására Szlovákiába érkezett Románia köztársasági elnöke, Ion Iliescu is, aki itt-tartózkodása alatt beszédet mondott a szlovák parlamentben, tárgyalt Vladimír Meciar miniszterelnökkel, és aláírta a szlovák–román alapszerződést. Románia első embere és szlovák kollégája nem hagytak kétséget afelől, hogy a két állam közt rendkívül szívélyes a kapcsolat, hogy szinte teljesen azonos problémákkal küszködnek, s hogy megbeszélésük fő célja az egyeztetés. Az egyik időszerű egyeztetendő pont a Szlovákiában, illetve Romániában élő magyar kisebbséggel kapcsolatos belpolitikai tevékenység, a másik pedig a Magyarországgal fönnálló diplomáciai kapcsolatok tartalma. A két fél úgy véli, hogy e két területen érdekeik azonosak, vagy legalábbis hasonlóak. Iliescu a szlovák parlamentben megjegyezte: „az utóbbi időben a világsajtóban sokat spekulálnak a határok lehetséges és többé-kevésbé békés módosításáról abban a körzetben, melybe Románia és Szlovákia tartozik.” A román köztársasági elnök szerint egyesek „a nemzetközi szerződésekkel jóváhagyott határok kétségbe vonása érdekében túlpolitizálják a nemzeti kisebbségek jogainak kérdését, hogy törekvéseiket legitimmé tegyék”. Iliescu szerint a nemzeti kisebbségek jogvédelmét nem kell annyira eltúlozni, „mint azt egyes európai országok teszik – mivel ezzel éppen az ellenkező hatást érik el”.
A megbeszéléseket követő sajtóértekezleten Iliescu nagy megelégedéssel nyugtázta, hogy a kétoldalú politikai párbeszéd a jövőben folyamatos lesz, s hogy Bukarest és Pozsony minden fontos kérdésben egyeztetni fogja döntéseit: a kisebbségek helyzetével kapcsolatos egyeztetésre az alapszerződés 20. cikkelye egyenesen kötelezi a két országot. Michal Kovác szintén elégedettnek látszott: a látogatás nagyfokú bizalmat teremtett a két fél között, s Szlovákia feltétel nélkül támogatni fogja Románia e héten esedékes ET-tagfelvételi kérelmének pozitív elbírálását.
Kötelezettségek nélkül
A jelek szerint tehát az önálló Szlovákia két irányban próbálja biztosítani állami szuverenitását és gazdasági túlélését. Jelen kíván lenni a fejlett nyugat-európai államok által létrehozott nemzetközi gazdasági és pénzügyi intézményekben – de különösebb kötelezettségek nélkül –, a határok megváltoztathatatlanságának garanciáit és biztonsági érdekeit azonban a másik irányban keresi. Erről tanúskodik az a tény, hogy Szlovákia eddig két országgal kötött alapszerződést: Oroszországgal és Romániával, gyakorlati külpolitikai lépéseiben pedig egyértelműen Moszkva védelme alá helyezte magát. Nem véletlen, hogy Meciar első moszkvai útja után diadalittasan jelentette ki: Oroszország garantálja az önálló Szlovákia határainak sérthetetlenségét. Az akkori ellenzéki sajtó mulatott a kijelentésen, mára azonban bizonyossá vált, hogy a Csernomirgyinnel folytatott kétórás négyszemközti megbeszélés komoly következményekkel járt Szlovákia számára. A Meciar-kabinet úgy érzi, veszélyt jelent számára a feltételezett Budapest–Bonn-szövetség: ennek ellensúlyozására keres szövetségeseket. A jelenlegi posztkommunista pozsonyi vezetés számára politikai és nemzeti szempontból egyaránt Moszkva jelenti a legközelebbi partnert; Szlovákia szavakban és nyilatkozatokban NATO-orientált külpolitikát folytat, eközben azonban a kormány és az államfő sorra írják alá azokat a szerződéseket, melyek ellenkező irányú szándékot engednek sejtetni.
A szlovák–román kapcsolatokban többen is a két világháború közti kisantant felújítási tervét vélik felfedezni. Annyi bizonyos, hogy a két ország immár félreérthetetlenül leszögezte, hogy külpolitikai érdekeik teljesen azonosak, belpolitikai téren pedig azonosnak ítélték a magyar kisebbséghez fűződő viszonyukat is. Románia és Szlovákia közt széles körű államközi kapcsolatok alakultak ki, melyek kiterjedtek a hadügyminiszterek látogatásaira is. Mindebből nem kell feltétlenül arra következtetnünk, hogy Magyarország északi és keleti irányból hasonló elszigeteltségbe kerül, mint a két világháború között, ám arra számos jel utal, hogy Magyarországgal szemben kialakult egyfajta szlovák–román szövetség, a háttérben egyfajta jól nyomon követhető orosz geopolitikai érdekszférával. Ennek közvetlen és távoli kihatásait ma még nehéz felmérni, annyi azonban bizonyosnak látszik, hogy a térség jövőjét az államközi érdekek logikája határozza majd meg.
(Pozsony)
Friss hozzászólások
6 év 34 hét
9 év 7 hét
9 év 11 hét
9 év 11 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét