Nyomtatóbarát változat
Charles Messier, a híres üstökösvadász, kétszáz éve még Párizs szívéből is rengeteg üstököst fedezett fel kicsiny, néhány centiméter átmérőjű távcsövével. Ma már felfedezéseinek megismétléséhez Kecskeméten is legalább félméteres távcsőre lenne szükség.
Napjainkban egyre kevesebb embernek adatik meg, hogy a csillagos ég varázsait megismerje. A sötét égi háttér is egyfajta természeti ritkasággá lett. Már hazánkban is létező probléma a fényszennyezés.
A hatalmas méretű urbanizáció, a népesség városokba áramlása maga után vonta a közvilágítás gyors növekedését. A városok terjeszkedő fényburái a csillagászok kutatásait egyre keservesebbé teszik, a kozmológiai szempontból alapvetően fontos, halvány objektumok (galaxisok, kvazárok, csillagködök stb.) megfigyeléseit pedig lehetetlenné teszik. A távoli kvazárok fénye gyakran teljesen elvész az embercsinálta éjszakai világításban. Az amatőr és hivatásos csillagászok szinte menekülni kényszerülnek a városokból, hogy kellően sötét, fénytől mentes helyet találjanak. Már hazánkban is szinte lehetetlen a megfigyelésekhez alkalmas, kellően sötét égi hátterű helyet találni.
A csillagászatban az olyan többletfényt nevezik fényszennyezésnek, amely nem növeli a közbiztonságot. Ez a fény végső soron csak energia- és pénzpazarlás. Ebből nem következik, hogy a csillagászok ellenségei az éjszakai világításnak. Ugyanolyan igényeik vannak, mint bárki másnak. Azt szeretnék, ha az adott feladatnak legmegfelelőbb világítást alkalmaznák. Olyan világítórendszert, amely nem felfelé szorítja a fényt, energiatakarékos, és a lehető legkisebb mértékben károsítja az ég sötétségét.
Íme, néhány elv, amely minimalizálná a fényszennyezést anélkül, hogy csökkenne az éjszakai közbiztonság vagy a közlekedés biztonsága:
– csak akkor alkalmazzanak éjszakai világítást, ha feltétlenül szükséges, és csak olyan mértékűt, ami feltétlenül szükséges;
– a fény lefelé irányuljon, mert ott van szükség rá;
– ha lehet, kisnyomású nátriumlámpát használjanak. Ezek a legtakarékosabb lámpák, és a professzionális csillagászat számára ez a fényforrás rontja legkevésbé az égi hátteret.
A helyesen kialakított lámpatestek kisebb fogyasztás mellett kevesebb fényt sugároznak felfelé, és többet lefelé. Az sem mellékes, hogy a mértéktelen lámpatelepítés milliós értékű csillagászati műszereket tehet használhatatlanná. Takarékosabban bánjunk hát a világítással is; ne az eget, hanem az utcákat világítsuk!
Az utcákhoz, terekhez hasonlóan egyes gyárak, üzemek területén is a szükségesnél több és helytelenül megválasztott, energiapocsékoló fényforrást találunk. A jelenlegi gazdasági helyzetben, amikor a Szovjetunió is kevesebb áramot tud szállítani, fontos lenne ezen a téren is csökkenteni az energiapazarlást.
Mert ha a fényszennyezés a jelenlegi ütemben folytatódik, hamarosan nemcsak a középületekről tűnnek el a csillagok, hanem a csillagos égről is…
Friss hozzászólások
6 év 13 hét
8 év 38 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 47 hét