Nyomtatóbarát változat
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa február 22-én döntött a békefenntartó erők jugoszláviai telepítéséről, s a hét elején meg is kezdődött az UNPROFOR angol nyelvű rövidítéssel azonosított misszió felvonulása.
A világszervezet fennállásának közel 50 esztendejében 20 alkalommal rendeltek ki ENSZ-csapatokat a világ különböző zugaiba. Az ENSZ-missziók és kontingensek összlétszáma félmillióra tehető, s nyolcszáz körül van azoknak a kéksisakosoknak a száma, akik életükkel fizettek a gyakorta törékenynek bizonyuló béke fenntartásáért. Az eddigiekben, illetve jelenleg az alábbi jelentős békéltető missziók működtek és működnek:
1. 1948-ban hozták létre a tűzszünetet felügyelő szervezetet a Közel-Keleten (Jeruzsálem székhellyel) a fiatal zsidó állam és a vele szemben álló arab országok közötti tűzszünet őrzésére. (Angol elnevezése: United Nations Truce Supervison Organization.)
2. Az 1973-as közel-keleti háború után a BT az 1974-es határozat alapján a Golan-fennsíkon telepített ENSZ-csapatokat. A damaszkuszi székhelyű ENSZ-erő 1300 főnyi katonai és kiszolgáló személyzetből áll. (UN Disengagement Observer Force – UN-DOF) A kontingens tevékenységének meghosszabbítására félévenként kerül sor.
3. Libanonban 1978 óta állomásoznak – ideiglenes jelleggel – ENSZ-csapatok. Kilenc ország csaknem 6 ezer katonát küld a kötelékbe. Mandátumát ugyancsak félévente hosszabbítja meg a BT. (UN Interim Force in Libanon – UNIFIL)
4. Cipruson 1964 márciusától állomásoznak ENSZ-csapatok. A 2100 fős egységhez nyolc ország küld katonát. A török és görög közösség elmérgesedett viszonya, majd az észak-ciprusi török miniállam kikiáltását követően létrehozott egység főhadiszállása Nicosiában van, mandátumát azóta is rendszeresen meghosszabbítják. (UN Peace-Keeping Force in Cyprus – UNICYP)
5. Az Afganisztánt egykor megszálló szovjet csapatok kivonását 1988-tól 40 tagú ENSZ-misszió ellenőrzi 1988-tól Kabul és Islamabad székhellyel. (UN Good Offices Mission in Afganistan and Pakistan – UNGOMAP)
6. Az irak–iráni háború záróakkordjaként 1988-ban hozott létre katonai megfigyelőcsoportot a BT. A talán leggyakrabban emlegetett, Bagdad és Teherán székhelyű ENSZ-kontingensben 24 ország vesz részt, s Magyarország is képviselteti magát. (UN Iran–Iraq Military Observer Group – UNMOG)
7. A kubai csapatok Angolából való kivonulásának ellenőrzésére 1989-ben alakított megfigyelőcsoportot a BT. A luandai székhelyű testület 70 fővel kezdte meg tevékenységét. (UN Angola Verification Mission – UNAVEM)
8. A Biztonsági Tanács 1978-as 435-ös számú határozata alapján kiküldött ENSZ-csoport a namíbiai átmenetet segíti. A 21 ország 4500 katonájából és 500 rendőréből álló kontingens tényleges telepítése 1989-ben kezdődött. (UN Transition Assistance Group – UNTAG)
Mind a Namíbiában, mind az Angolában működő ENSZ-kontingensben helyet kapott Magyarország is.
9. Az Irak és Kuvait közötti fegyverszünetet ellenőrzi az 1991 áprilisától működő 300 tagú ENSZ-megfigyelőcsoport. Ebben is vettek részt magyar katonatisztek.
10. A BT idén február 28-án határozott az eddigi legnagyobb létszámú ENSZ-erő létrehozásáról, mégpedig Kambodzsában. Itt a tervek szerint összesen 22 ezer „kéksisakos” teljesít majd szolgálatot.
Friss hozzászólások
6 év 13 hét
8 év 38 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 47 hét