Nyomtatóbarát változat
Aki olvasta az Iparművészeti Főiskola Intermediális Stúdiójának kiállítási plakátját vagy épp Szirtes János iskolaterápiás töprengéseit a múlt heti Beszélőben, tapasztalhatta, hogy nem könnyű megfogalmazni, mi is egyáltalán az intermédia. Nem csoda: nehéz szabadulni az iskola immáron nyolcéves permanens reformjának designer frazeológiájától, még nehezebb levetkőzni a szűken értelmezett designer gondolkodást, pedig – így utólag legalábbis – pofonegyszerűnek látszik, hogy értelmetlen dolog a fotót, a videót vagy épp a kerámiát az ipar-, az alkalmazott művészetet netán tervező szak kategóriába szorítani, ugyanakkor a hagyományos képzőművészeti mesterképzés keretei is szűkösnek bizonyulnak.
Szirtes János (a stúdió vezetője és létrehozója) a designer és a képzőművészeti felfogás határán sejti annak az új művészi gondolkodásmódnak a forrását, amely megszüntetheti a designer „röghöz kötöttségét”. Nem állítja, hogy ez az egyedül üdvözítő út, de annyi bizonyos, hogy elképzelése frissítőén hat a szakmai (értsd: video, kerámia stb.) gondolkodásra, átjárást nyithat az egyes művészeti ágak között, sőt pótolhatja a filozófia, esztétika, művészettörténet és a szaktechnológia közti hiányzó lépcsőfokokat, ahol egyelőre legjobb esetben is csak bukdácsolunk. Erre kínál jó programot a Bak Imre vezetésével kidolgozott elméleti képzési tervezet és a mesterrel való együttmunkálkodás, szakmák közti együttgondolkodás. Így érhető el azután, hogy a környezettervező szabadon használ videót, ecsetet vagy bármilyen eszközt, és ha visszatér a rajzasztalhoz, magával visz egy más közegben otthonos gondolkodást. Ennek az immár kétéves együttes munkának a termékeivel „mutatkozunk most ki” a közönség elé.
Az sem véletlen, hogy Jordán Tamás nyitja meg a kiállítást. Rövidesen indul a Merlin Színház és mellette egy elképzeléseiben nagyszerű színiiskola. Itt a növendékek egyszerre foglalkozhatnak a rendezéssel, dramaturgiával, díszlettervezéssel és természetesen színjátszással. Az Intermediális Stúdió és a színiiskola az előjelek szerint nagyon jóban lesz egymással. A kiállítás május 10-én 10 órakor nyílik a Tölgyfa Galériában (II., Henger u. 2.). Megtekinthető május 23-ig, hétköznap 10-18 óráig.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét