Nyomtatóbarát változat
Központi pisiltetés
Nagyszabású terv született a múlt évben a Családsegítő Központ, a Gondozási Központ és a városi bölcsődék összevonásáról. A megszületendő intézmény tervét többen szakmailag abszurdnak vélték, mert például mit kezdjenek az öregek a szomszéd helyiségből át-átlátogató drogosokkal. A kezdeményezők – talán a majdani intézmény majdani vezetői – azonban kitartóan sürgették a terv megvalósulását ezzel a hivatalos személytől származó indoklással: „Mindegy, hogy valaki állva vagy térden állva pisil, csak egységes irányítás alatt tegye.”
A tervet ellenző intézményvezetőktől időközben sikerült megszabadulni, a helyüket lojális kollegák vették át. Az a bölcsőde azonban, melynek épületében az intézményeket összevonták volna, továbbra is működött. Nagy feladat hárult az érdekeltekre. Ki kellett mutatni a képviselő-testület számára meggyőzően, hogy a város központjában lévő intézmény veszteséges, be kell zárni. Így született az az elemzés, amely bebizonyította, hogy a 60 főre tervezett támogatás csak 47%-os kihasználtságot jelent. Mindeközben a Munkácsy úti bölcsőde tavaly már csak 40 férőhelyes volt… Novemberben a képviselő-testület hozott is egy határozatot, miszerint a bölcsődéket át kell szervezni, a Munkácsy úti intézményt be kell zárni, mert költségvetési szempontból nem indokolt a fenntartása.
A független szakszervezetnek azonban sikerült egy olyan kollektív szerződést aláíratni, ami 6 hónap teljes felmentéssel járó felmondási időt és további 6 hónap végkielégítést biztosít a dolgozóknak. Az ehhez szükséges 1,6 milliós összeg az éves költségvetésben nem szerepel, így májusban finom nyomásgyakorlásra került sor, mondjanak fel a dolgozók, vagy vállalják el a meghatározott idejű szerződéseket – ami a kollektív szerződésbeli foglalt jogaikat semmissé teszi. A bölcsődei szakszervezet felkereste Vaszkán Erzsébet megyei Liga-ügyvivőt, és az EDDSZ-ből átigazolt a Ligába. A tisztségviselő tanácsára a dolgozók nemet mondtak a látszat-jószándékra, és mivel a létszámleépítést sem a megyei Munkügyi Központnak nem jelentették be, sem a szakszervezetet nem értesítették erről a lépésről, szakszervezeti kifogást terjesztettek be a munkáltatónak. A jogszabály egyértelműen fogalmaz, nehéz kibújni alóla, főképp, ha a megfélemlítés ellenére egységesen cselekszik minden érdekelt.
A dolgozóknak június 30-i hatállyal felmondtak, de a végkielégítést a hatályos törvények ellenére sem fizették ki. Nem volt mit tenni, a gondozónők a szakszervezeti tisztségviselővel egyetemben július elsején a jegyző elé sorakoztak, aki a hírek szerint megtagadta a kifizetést. A demonstráció és a meghívott újságíró láttán a jegyző kijelentette, hogy „csak tájékozódni kívánt a kifizetések jogszerűségéről” (bár a döntést a testület már június 22-i ülésén meghozta), és – fizetett.
Aki nem lép… átszervezik
Vaszkán Erzsébet időközben megkapta felmondólevelét, de ez csak „szerencsétlen időbeli egybeesés”, és nincs összefüggésben a bölcsődei dolgozók ügyével – mondják az önkormányzat egyik népjóléti osztályán. A Gondozási Központ vezetője szerint a szakszervezeti tisztségviselőre (aki egyébként szakmai helyettese is) – egyszerűen nincs szükség. „Feladatait nem végzi el, és fontosabbnak tartja a szakszervezetet, mint a szakmai munkát” – állítja.
A vezető jelentésében leírja egy korábbi konfliktusát „a szakszervezettel”. A fűtőnek régi-új munkahelyet ajánlott: „Mellékesen megkérdeztem, hogy a végkielégítést felveszi-e. Azt felelte, hogy gondolkodik rajta, melyre azt válaszoltam, hogy aki felveszi a végkielégítést, azt nem veszem át dolgozni. Akkor felveszünk közhasznú munkaerőt, mert annak még rosszabbak (sic!) a megélhetési gondjai, és 30%-os bért fizetünk neki. A szakszervezet felháborodott, hogy nem ijesztgethetem a dolgozókat. Azt feleltem, hogy nem ijesztgetem, de erkölcstelennek tartom, hogy egy helyről kapja a fizetését, és abból viszi a végkielégítést is.” A szakszervezet Vaszkán Erzsébet volt, aki nemcsak ebben az esetben „háborodott fel”. Végül átszervezésre hivatkozva mondtak föl neki – az átszervezés egyedül őt érintette.
Július 6-án Dancs László (SZDSZ) önkormányzati képviselő interpellációt intézett a polgármesteri hivatal jegyzőjéhez, és pontokba szedve felsorolta a Munkácsy utcai bölcsőde felszámolása során történt szabálytalanságokat, törvénysértéseket. A július 20-i ülésre beterjesztett jegyzői válasz szerint a Gondozási Központ vezetője „valóban tett olyan kijelentést, hogy annak a dolgozónak nem jár végkielégítés, aki a felajánlott munkahelyet nem fogadja el. Ezt a kijelentést azonban nem rosszhiszeműen, a dolgozók félrevezetésének szándékával tette.” Dancs rákérdez a jelentős anyagi vonzattal járó döntések felelőseire is – ezt a felvetést a válaszadó szabadon kezelte –, és feltette a kérdést: „Jegyző úr szerint miként magyarázható ilyen egyértelműen antidemokratikus, kommunista időkben szokásos módszerek alkalmazása, hogy az elbocsátás alatt álló dolgozók szószólóját egyszerűen »kicsinálják«?” A válaszból kiderül, hogy „perspektivikusan magasabb szintű” beosztást kínáltak fel Vaszkán Erzsébetnek, de ő azt nem fogadta el. Igaz. A Gondozási Központ szakmai helyettese házi gondozónőként ebédet hordhatott volna a rászorulóknak. Ebből a státusból tényleg csak fölfelé lehet lépni…
Vaszkán Erzsébet: A felmondásomról, bár szakszervezeti tisztségviselő vagyok, utólag értesítette a munkáltató a Liga országos szervezetét, amikor már a felmondási időmet töltöttem. Nagyon feszült hónapjaik voltak a gondozónőknek, és 7-8 dolgozónak teljesen kilátástalan a jövője. Hiába próbálnak elhelyezkedni a szakmájukban, a másik három bölcsődében nincs elhelyezkedési lehetőség. Felmondtak például egy szakácsnőnek, ugyanakkor egy másik bölcsődéből beiskoláztak szakácsnak egy takarítónőt.
Friss hozzászólások
6 év 17 hét
8 év 42 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 50 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét