Nyomtatóbarát változat
„Mivel az illetékes belügyminiszter-helyettes én vagyok, közlöm, hogy a cikkben közölt információ téves és alaptalan.
A Gyöngyöshalász Faluközösségi Egyesület, a helyi HNF, az MDF és az Egyházközösség képviselői közérdekű bejelentése 1989. szeptember 19-én érkezett hozzám. A gyöngyöshalászi bejelentés előzményeinek megismerése után a megyei tanács gyöngyöshalászi területi referensének segítségével 1989. október 13-ára megbeszélést hívtam össze Gyöngyöshalászra. A megbeszélés előkészítéseként a vitatott témákban a megyei tanács vb. szakigazgatási szervei által tartott vizsgálat anyagait kapták meg a bejelentést tevő szervezetek képviselői, azzal a tájékoztatással, hogy e megbeszélés alkalmával az általuk felvetett kérdéseket a községi tanács vezetőivel, a vizsgálatot végző megyei dolgozókkal megbeszélhetik, és maguk is társadalmi ellenőrzést végezhetnek.
1989. október 13-án Gyöngyöshalászon egynapos megbeszélésre és társadalmi ellenőrzésre került sor, melyen a közérdekű bejelentés valamennyi aláírója és megbízásomból a BM Önkormányzati és Igazgatási Főosztálya dolgozója vett részt.
Álláspontomat 1989. október 31-én Hegedűs Gyula úrral közöltem, akinek nevére kérték a községben működő szervezetek képviselői a választ. E levelem, továbbá a községi tanács elnöke részére küldött levelem másolatát az önök részére is megküldöm.
Remélem, e dokumentumok világossá teszik, hogy a közérdekű problémák megoldásának elősegítését fontosnak tartottam, még akkor is, ha a sérelmezett gyöngyöshalászi ügyekben nem a belügyminiszter-helyettesnek, hanem a helyi tanácsnak van hatásköre.
A jövőben – az önkormányzati törvény elfogadását követően – a helyi lakosok közvetlenül vagy választott képviselőik útján intézik majd a helyi közügyeket.
A helyi önkormányzatok autonómiájuk révén visszaszorítják mind a megyei tanácsok, mind az államigazgatás központi szervei, így a Belügyminisztérium közvetlen beavatkozási lehetőségét is. Beavatkozásra csak jogszabálysértés esetén lesz lehetőség. A döntések célszerűségét csak maguk az önkormányzati választott szervek és a választók ítélhetik meg.
Erre a változásra, az önállóság, az öntevékenység fokozására, az ehhez szükséges jó együttműködésre már most fel kell hívnunk a helyi szervezetek figyelmét.
Budapest, 1989. december 7.
Üdvözlettel:
Dr. Verebélyi Imre
Cikkünknek a belügyminiszter-helyettesre vonatkozó megjegyzése valóban megalapozatlan volt, az időközben történt fejleményekről szerkesztőségünk nem értesült. Dr. Verebélyi Imre levelének vétele után megkerestük Hegedűs Gyulát, és megkérdeztük, elégedettek-e a község lakói az október 13-i megbeszélés eredményével. Megtudtuk, hogy a községlakosok – így Hegedűs – továbbra sem elégedettek.
A titokzatos betörés ügyében a nyomozás semmiféle eredményt nem hozott. A tanácstitkár ellen, aki időközben eltűnt a faluból, nem indult vizsgálat. A tanács eltörölte a tehót, de nem visszamenőleges hatállyal. A községlakók közül sokan úgy vélik, jogellenesen szedték tőlük ezt az adót, s jogellenesen akarják – még mindig – behajtani a hátralékokat. Hiszen, ha igazolódna a gyanú, hogy a szavazás eredményét meghamisították, a község tartozna az adófizetőknek, és nem fordítva. Ebben az ügyben a vizsgálat elmaradt, a titkot az eltűnt dosszié őrzi. A kriminek vége, de a rejtély nem oldódott meg.
–szeg
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét