1987. november 9-én a hatvani rendőrség letartóztatta Rusai Lászlót, a Vox Humana Kör tagját (a Vox Humana adja ki az Égtájak között c. független kulturális és politikai folyóiratot). Indok: a szovjet emlékműre november 7-én zsírkrétával sértő szöveget írt valaki, és a nyomozóhatóság Rusait gyanúsítja. Mindjárt házkutatást is tartottak Rusai édesanyja, majd a fiú lakásán: kéziratokat, magánleveleket, írógépet, sőt pénzt és kötvényeket is lefoglaltak. Rusai a vádat tagadja, hozzátartozói tanúsítják, hogy abban az időben, amikor a felirat az emlékműre kerülhetett, nem hagyta el édesanyja lakását.
Rusai Lászlót nem először zaklatja a rendőrség. Konfliktusainak története 1985 tavaszán kezdődött, amikor – az országgyűlési képviselő-választások előtti kampány során – felszólalt egy jelölőgyűlésen, hiányolva a független, lakossági jelöltet. Ennyi elég volt ahhoz, hogy mikor Hatvanban a szavazás bojkottálására felhívó röplapok jelentek meg, a rendőrség Rusaiban vélje megtalálni a tettest (mellesleg: milyen törvény tiltja a bojkottfelhívást, a röplapok terjesztését?). 1985. június 10-én Rusai Lászlót letartóztatták. Két napon át verték, és összesen harminc napig tartották fogva. Végül is szabadlábra helyezték, és megszüntették az ellene indított eljárást. A rabság és az embertelen bánásmód azonban annyira megviselte Rusait, hogy szabadulása után pszichiátriai kezelésre szorult.
Ez kellett csak a helyi rendőrségnek. 1986. október 20-án (figyeljünk az időpontra: három nappal a forradalom harmincadik évfordulója előtt vagyunk!) beszállították a fiatalembert a gyöngyösi pszichiátriai intézet zárt osztályára, kényszerkezelésre. S ha már eljárás, legyen eljárás: 23-án, mialatt Rusait a klinikán tartották fogva, házkutatást csaptak a lakásán. November 4-e leteltével aztán (az időpont megint fontos: vége a rendőri készültségnek) befejezettnek nyilvánították a kezelést, a pácienst elbocsátották. Vádat megint nem emeltek.
Rusai édesanyja 10 nappal a letartóztatás után látogathatta meg fiát az egri kapitányság fogdájában. Rossz állapotban találta; tíz napon át gyakorlatilag magánzárkában tartották. November 24-én a fiatalembert átszállították a budapesti, Kozma utcai Gyűjtőfogházhoz tartozó pszichiátriai megfigyelőbe; lapzártakor (december 3-án) még ott tartózkodott.
Rusai László fogva tartása és börtönben végzett pszichiátriai vizsgálata jogellenes. Az elkövetett cselekmény – akárki volt is az elkövető – nem indokolja, hogy a gyanúsítottat előzetes letartóztatásban tartsák, Rusai idegállapota pedig egyenesen megkövetelné, hogy szabadlábra kerüljön. Ami a klinikai megfigyelést illeti: az Igazságügyi Minisztérium 1979-ben úgy rendelkezett, hogy büntetés-végrehajtó intézményen belül csak erőszakos cselekmény elkövetésével gyanúsított személyeket szabad vizsgálatnak alávetni; minden más esetben civil intézménynek kell végeznie a megfigyelést.
Friss hozzászólások
6 év 13 hét
8 év 38 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 43 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét