Beszélő: Hogyan látod a NATO-hoz való csatlakozás realitását haditechnikai szempontból?
Király Béla: Ezzel a kérdéssel lehet ködösíteni, port hinteni, és lehet tervszerűen haladni az ígéret Földjéig – már amennyiben a NATO-hoz való csatlakozás az. Mindenesetre legjobb egészen az alapoknál kezdeni. A mai magyar hadsereget nem lehet integrálni a NATO-ba, már csak a doktrínák különbözősége miatt sem. Ez a hadsereg még tökéletesen be van gyepesedve a szovjet doktrínába. Ez egészen más vezetési stílust jelent. A háborúban ma nem a hadnagy kiáltja el magát, hogy roham, hanem valaki megnyom egy gombot. Ahhoz, hogy ezt a módszert mi is követni tudjuk, ugyanannak a technikának kell itt is lennie. Az itthagyott szovjet haditechnika erre nem alkalmas, talán a MIG-repülőgépek kivételével, amit a német hadsereg is átvett a keletnémet hadseregtől. Amikor Dzsingisz kánhoz csatlakozott egy besenyő lovascsoport, akkor ettől kezdve együtt rohantak, és kész. De most egy magyar hadosztály nem mehet csak úgy német, dán és francia hadosztályok közé. Az egyenruhán kívül mindent le kellene cserélni.
Beszélő: Mennyi idő és mennyi pénz kellene egy ilyen cseréhez?
– Annyi pénz, amennyit a magyar költségvetés nem engedhet meg. Csak akkor tudunk belépni a NATO-ba, ha Amerika úgy látja, hogy szükség van ránk. Akkor ideadják a technológiát.
Beszélő: Magyarország közvetlen, belátható biztonsági problémái, ha vannak, néhány közvetlen szomszédjával kapcsolatosak. Orvosolná-e ezeket a NATO-tagság? Alkalmasint az együttes NATO-tagság, hiszen szomszédaink is a NATO-ba törekszenek.
– E tekintetben a NATO nem számítana. Nekünk magunknak kell radikálisan változtatni a szomszédainkkal való politizálásunkban. A Nyugat is abban érdekelt, hogy itt stabil társadalmak legyenek. Nem annyira az ütőképes saját hadsereg fontos, hanem a stabil társadalom.
Friss hozzászólások
6 év 24 hét
8 év 49 hét
9 év 6 nap
9 év 6 nap
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 4 hét
9 év 5 hét
9 év 5 hét