Az „egyenjogú, független államok integrációjaként” definiált Eurázsia Szövetség a posztszovjet térség biztonságpolitikai és „gazdasági modernizációját” tűzi ki célul: egyszerre funkcionálna „valutaunióként” és „politikai szövetségként”. Minden döntést 4/5-ös, minősített többséggel fogadnának el. A tagság egyik legfőbb általános feltétele az, hogy a tagok egymás területi épségét és határainak sérthetetlenségét tiszteletben tartják, s nem viselnek egymással háborút. A kilépés mikéntje meglepően könnyű: a kilépni szándékozónak legalább hat hónappal a döntés meghozatala előtt be kell jelentenie távozását – de hogy a távozás vonna-e maga után szankciót, nem tudni.
Az Eurázsia-parlament közvetlen választással jönne létre, mely egyebek közt (a máris igen kiterjedt) koordináló apparátust ellenőrizné. Legfőbb irányító szerve az állam- és kormányfői tanács lenne, amelyben 6-6 hónapig elnökölnének az egyes országok államfői – az orosz ábécérend szerint. A hivatalos nyelv ugyancsak az orosz lenne, a szövetség fővárosa pedig mindenképpen Európa és Ázsia határvonalán kapna helyet: vagy Kazanyban, vagy Szamarában.
Az egyes részterületeket – gazdaságot, tudományt, honvédelmet, környezetvédelmet – külön bizottságok igazgatnák. Nem lenne közös hadsereg, csupán közös határvédelmi rendszer. Nem lenne közös pénzegység, csupán az egymás közötti elszámolásokra alkalmas „konvertibilis rubel”. Nem lenne közös állampolgárság („szovjet”), mindenki szabadon választhatna magának államot az EÁSZ tagországai közül. Persze, ha tagállama kilép „alóla”, akkor kezdhet mindent elölről…
Friss hozzászólások
6 év 34 hét
9 év 7 hét
9 év 10 hét
9 év 10 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 14 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét