Nyomtatóbarát változat
Hol vannak már 1991 őszének reményei, amelyek a kambodzsai rendezésről született párizsi megállapodás nyomán csillantak fel Indokína egén? Kambodzsában azóta is dörögnek a fegyverek: a konfliktusban még mindig a legradikálisabb csoport, a Vörös Khmer mozgalom diktálja a feltételeket. A Khieu Sampan vezette csoportnak immár beteges meggyőződésévé vált, hogy az ENSZ kizárólag a Hun Sen vezette – a talán még most is vietnami támogatást élvező – kormány érdekében végzi békéltető tevékenységét. A mai napig Peking által pátyolgatott, posztmaoista stílusban politizáló csoport a múlt év második felében sorozatban hajtotta végre fegyveres akcióit, nem kímélve az országban tartózkodó ENSZ-békefenntartókat sem. Noha a hírek szerint a gerillák tettlegességre nem ragadtatták magukat, túszszedő akcióik csöppet sem tették szimpatikussá őket a világ szemében.
Az ENSZ a fegyverzaj ellenére ez év május 23-ra kitűzte a parlamenti választásokat.
A választásokkal kapcsolatban a Vörös Khmereknek van a legtöbb fenntartásuk. Azt követelik, hogy távozzanak az országból a vietnami katonák és a „fegyvertelen” tanácsadók. Hanoiban a leghatározottabban cáfolják a kambodzsai jelenlétet, bár tudni lehet, hogy az 1978-as invázió óta Vietnam egymilliónál több állampolgárát „exportálta” a szomszédos országba, akiknek védelméről nyilvánvalóan gondoskodni akar. (Mint ahogy ez a napokban be is bizonyosodott, amikor az ENSZ tisztségviselői a kambodzsai hadsereg egyenruhájába öltöztetett vietnami katonákkal találkoztak.)
Az idén – még nem tudni mikor – elnökválasztást is tartanak. Szihanuk ideiglenes államfő (és egykori uralkodó) csak akkor jelölteti magát, ha az államfőt reális hatalommal ruházzák föl. A herceg februárban tért vissza hazájába Pekingből, ahol három hónapig gyógykezelték – s nyilván politikai útravalóval is ellátták. Szihanuk változatlan nemzetközi tekintélynek örvend, a Nyugat is őt – és híveit – tartja a legszalonképesebb politikai erőnek.
Kína mellett jelentős diplomáciai szerepet vállalt Kambodzsában Franciaország is. Roland Dumas múlt év novemberében Pekingben és a helyszínen tárgyalt, s a közelmúltban Mitterrand köztársasági elnök próbálta kihúzni a békefolyamat kátyúba ragadt szekerét. A francia elnök megtekintette a francia alakulatokat, Szihanukkal tárgyalt, de ő sem tehetett egyebet, mint hogy felszólítsa a szemben álló frakciókat: tartsák végre magukat az 1991-és békemegállapodáshoz.
Mitterrand indokínai útja során Vietnamba is ellátogatott, s megígérte az egykori francia gyarmat mai vezetőinek, hogy megkétszerezi a Hanoinak szánt segély összegét, ám ez a párizsi szándék felborzolhatja a kedélyeket a szomszédos Kambodzsában, sőt ingerelheti Szihanuk herceget is.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét