Nyomtatóbarát változat
Fan Li-csinek hazájában óriási tekintélye van az egyetemisták és az értelmiség előtt, Nyugaton egyesek „kínai Szaharov”-ként emlegetik. Pályafutását atomfizikusként kezdte, asztrofizikával 1970-ben kezdett el foglalkozni. Erről így számolt be a párizsi Liberationnak: „1970-ben – a kulturális forradalom idején – egy szénbányában dolgoztam, ahová átnevelés céljából küldtek. A bánya sötétjében mind többet gondolkoztam a csillagos égről. 1972-ben jelent meg első kozmológiai cikkem. Ez volt az első kozmológiai cikk a szocialista Kína történelmében; addig a kozmológia be volt tiltva.”
Tavaly tavasszal a Tienanmen téri vérengzés és az azt követő – máig sem szűnő – megtorlások idején a „kínai fiatalok felbujtói, az ellenforradalmi felkelés szellemi vezetői” a pekingi USA-követségre menekültek, és azóta is ott tartózkodtak. A kínai hatóságok letartóztatási parancsot adtak ki ellenük, és a házaspár tudta, hogy elfogatásuk esetén azonnal kivégzik őket. Az USA mégsem adott menedékjogot nekik, mert a kínai vezetés azzal fenyegetőzött, hogy ez a Washington–Peking-viszony megromlásához vezetne, és ezt az amerikaiak szerették volna elkerülni. A kínai hírügynökség június 25-én azt a hírt tette közzé, hogy Fan Li-csi és felesége kegyelmet kapott, és gyógykezelés céljából külföldre utazott. A hírügynökség szerint a két tudós levélben fordult az állambiztonsági minisztériumhoz, beismerték, hogy vétettek a kínai alkotmány és a négy Alapelv – szocializmus, proletárdiktatúra, egypártrendszer, a marxizmus–leninizmus Mao Ce-tung-i értelmezése – ellen, és ígéretet tettek, hogy amennyiben kiutazásukat engedélyezik, úgy semmiféle Kína-ellenes tevékenységet nem fognak folytatni. Bűneik megbánásáról a kormány úgy ítélkezett, hogy a kínai vezetés „humanizmusának és a zavargásokban részt vevőkkel szemben tanúsított könyörületességének” szellemében eleget tesz a házaspár kérésének.
A demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása felé tett lépések azonban nem Kína liberalizálódásából fakadnak, hanem azokból a gazdasági nehézségekből, amelyekből nyugati segítség nélkül nem tud kilábalni. A közeljövőben határoz az USA arról, hogy alkalmazza-e Kínával szemben a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény elvét. Azért, hogy az amerikai elnök a siker reményében bocsáthassa szavazásra a kérdést, Kínának nyújtania is kellene valamit a szabad világnak, és a vezetés úgy vélekedett, hogy a két híres tudós szabadon bocsátása lesz a jutányos ár.
A Fan Li-csi házaspár tehát ennek, és nem a kínai kommunista vezetők – állítólagos – liberalizálódásának köszönheti szabadságát.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét