Nyomtatóbarát változat
A nyári zenei heteket rendező városok között Pécs is hagyományosnak mondható, negyedszer rendezik meg például a Pécsi Szimfonikus Zenekar Nemzetközi Zenei Fesztiválját. Június 24. és július 28. között tizennégy koncert várja a helybélieket és a látogatókat. Rendkívül szimpatikus, hogy a Pécsi Szimfonikus Zenekar nem tolja magát az előtérbe, számos vendégművészt hívtak, s a műfajok is igen változatosak. A fesztivált nyitó hangversenyen a zenekart külföldi karmester, Nicholas Pasquet vezényli, a műsoron Mendelssohn: Szentivánéji álom – kísérőzene, De Falla: A bűvös szerelem és Händel Tűzjáték szvitje. A záróhangversenyen a 24. Nemzetközi Pécsi Zenei Tábor zenekara a vendég, Brahms Német requiemjét játsszák Ligeti András vezényletével. A „hazaiak” előadják Mahrer 3. szimfóniáját is, Howard Williams lesz a dirigens, de a zenekarral más módon is találkozhatunk. A zenekar tagjaiból alakult klarinétegyüttes, a Baryton Brass Együttes és a Kamarazenekar önállóan is ad egy-egy hangversenyt a fesztivál keretében. A pécsiek meghívták a zágrábi Horvát Zenei Intézet zenekarát, ez alkalommal Magyarországon igazán ritkán hallható XVIII–XIX. századi horvát zeneszerzők művei hangzanak el. Ugyancsak ritkán fordul elő hangversenyműsorban Händel: Solomon című oratóriuma, a Zsinagógában adják elő Zádori Mária, Fers Márta, Németh Judit, Mukk József és a Purcell Kamarakórus. A modern zene hívői sem maradnak élmény nélkül, magyar és külföldi szerzők kamarajellegű művei is elhangzanak majd. Csak egyetlenegy koncert ejtett komolyan gondolkodóba, a Bazilikában Beethoven IX. szimfóniáját adja elő – Király Csaba orgonán.
A 3. Lajtha László Nemzetközi Tábort és Fesztivált Budapesten kezdik, majd június 26-tól július 7-ig Kőszegen és Fertődön tartják. A műsorból úgy tetszik, hogy az eseménysorozatot főként a modern zenének, ebből is egy jellegzetes vonulatnak szentelik. Lajtha-darabbal a programban ugyan nem találkozunk, de az ő működésével azonos időszakban alkotó zeneszerzőkkel igen (Milhaud, Satie, Sugár Rezső, Maros Rudolf, Takács Jenő, R. Schollum). Lajthát „franciás” zeneszerzőnek tartják, szellemiségével jól beilleszthető a nevek közé. Francia zenei panoráma a XX. században címmel egyébként Földes Imre tart majd előadást július 4-én. Földes Imre legendásan jó tanár, hallatlan tudása, csillogóan szellemes előadásmódja alól senki nem tudja kivonni magát. Sugár Rezső kiemelt szerepet kap a fesztiválon, az egyik alkalommal például Hősi ének című művét elemzi Lukin László, mielőtt maga a zene megszólal. A tábor művészeti vezetője Tátrai Vilmos, a többi művész nevét olvasva családi szálakat fedezhetünk fel, ami egy ilyen természetű vállalkozás esetében nem baj. Maros Éva Maros Miklós művét játssza, Lukin előadása után Lukin Márta lesz az egyik szólista, Körmendi Klára zongoraművésznő férje, Horváth László a szervezőtitkár. A külföldi fellépők rokonsági kapcsolatai nem ilyen nyilvánvalóak, de a tábor témájához való affinitásuk vitathatatlan: Jean Mouillére a Párizsi Konzervatórium hallgatóit vezényli, Mireille Gagné Kanada zenei életéről tart előadást, Michael Bollin Svájcból érkezve tart „meglepetés hangversenyt”. Itt, Kőszegen lesznek azok a bizonyos promenád hangversenyek, a Jurisich Gimnáziumban pedig a Képzőművészeti Főiskola növendékeinek kiállítása látható majd. „Rendezvényeinkre a belépés díjtalan, de önkéntes felajánlásokat köszönettel elfogadunk” – szól a műsor alatt az apróbetűs megjegyzés, és ebben sincs semmi kivetnivaló a mai világban.
A részletes műsorról, a helyszínről, időpontról az Interart Fesztiválközpontban (tel: 117-9838), a Nemzeti Filharmóniánál (tel: 117-6222) és a Pécsi Szimfonikus Zenekarnál (tel: 72-442-793) lehet érdeklődni.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét