1973 – Mohammed Daud tábornok eltávolítja a trónról unokabátyját, Zahir Sahot, s ezzel véget vet a két évszázados királyságnak Afganisztánban.
1978 – Államcsíny: Nur Mohammed Taraki balról támad, sikerrel, a Forradalmi Tanács elnökévé választják. Daudot megölik.
1979 – Taraki csak egy évvel éli túl elődjét. Hafizullah Amin újabb puccs után a hatalom első számú embere lesz.
– Decemberben megindulnak a szovjet csapatok, repülőgépek, páncélosok támogatásával.
1980 – Az ENSZ Közgyűlése határozatot hoz a külföldi csapatok feltétel nélküli kivonásáról.
– Pakisztánban gerillacsoportokból szövetséggé szerveződik az ellenzék. A támogatók: Pakisztán, Egyesült Államok. Szimpatizánsok: csaknem az egész harmadik világ.
– Újabb változás az ország élén. Babrak Karmai az államfő. A fordulat Amin életébe kerül.
1984 – Moszkva helyesli ugyan a tárgyalásokat Afganisztán és Pakisztán között, ám csapatainak kivonásáról hallani sem akar.
1985 – Mihail Gorbacsov közli Mohammed Ziaul Hakk pakisztáni elnökkel, hogy Moszkva kész a politikai rendezésre Afganisztánban.
1986 – Nadzsibullah lép Karmai helyére.
1987 – Az új afgán vezető első moszkvai útja. Nadzsibullah megbékélést hirdet, de az ellenzék ezt mint propagandafogást elutasítja. A kabuli törvényhozás 7 évvel meghosszabbítja Nadzsibullah elnöki mandátumát.
1988 – Megállapodás Genfben a szovjet csapatok kivonásáról, a politikai rendezésről. Az aláírók: Afganisztán, Pakisztán, Szovjetunió, Egyesült Államok.
1989. február 15. – Az utolsó szovjet katona is elhagyja Afganisztánt. Ideiglenes ellenzéki „árnyékkormány” alakul.
1989. március – Az első támadások Dzsalálábád ellen.
1990. március – Sikertelen államcsíny.
1990. június – Az Afganisztáni Népi Demokratikus Párt felveszi a Vatan (Haza Pártja) nevet. Tárgyalások Washington és Moszkva között Nadzsibullah jövőjéről. A mudzsahedek – és az amerikaiak – nem fogadják el tárgyalási szándékát, távozását követelik.
1991. március – A gerillák kezére került Hoszt, a keletafgán támaszpontváros. Májusban ismertté válik az ENSZ béketerve: ideiglenes kormány, tűzszünet és választások. Pakisztán és Irán elfogadja, a gerillák nem.
1991. szeptember – Szovjet–amerikai megegyezés a fegyverszállítások beszüntetéséről.
1992. március – Nadzsibullah közli lemondási szándékát. Április: az ENSZ főtitkára bejelenti, hogy a hatalomátadás átmeneti szakaszát segítő tanács alakul. Április 16.: Nadzsibullah távozik.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét