Az ÁSZ jelentése szerint 1990 végén – tehát Für Lajos minisztersége idején – 846,5 millió forint értékben kötöttek olyan ún. elővásárlási szerződéseket, melyek esetében a kereskedelmi adásvétel nem valósult meg. Ezek nagyobb része minden bizonnyal „tudatos elhatározásból maradt el, nem az esetleges megváltozott körülmények miatt hiúsult meg”. E manipulációk közül a jelentésben szereplő élelmiszer-elővásárlásokat ismertetjük.
A HM Élelmezési Szolgálatának év végén 205 millió forintot biztosítottak elővásárlásra. Ebből mindössze 5 milliót költöttek tényleges vásárlásra.
1990. november 22-én a szolgálat 200 millió forint értékben szerződést kötött a Budapesti Konzervgyárral konzervek vásárlására. Hordós paradicsompüréktől vagdalthúsokig vagy másfél tucat tételből állt a megrendelés. A gyárban a szállításhoz a megfelelő árufedezet biztosítva volt. Az előrehozott beszerzést a várható áremelkedésre hivatkozva indokolták, de – az ÁSZ szerint – a megállapodásban olyan feltételeket kötöttek ki, ami a beszerzés „taktikai jellegére” utalt.
Ilyen a megrendelt mennyiség egy összegben történő kifizetése (ez megtörtént december 18-án), valamint az, hogy a vevő jogi és anyagi következmények nélkül fölbonthatja a szerződést, s az átutalt összeget a megállapodás felbontása után 50 nappal egy összegben visszakapja.
A minisztérium már 1991. február 11-én belső utasítást adott ki a szerződés fölbontására, olyan indokok alapján (a katonai létszám és a stratégiai készletek csökkentése), amelyek már a szerződéskötéskor is láthatóak voltak, állapítja meg a jelentés.
A szerződésben foglaltak ellenére a konzervgyár csak június 4. és szeptember 24. között, nyolc részletben utalta vissza a HM-nek az összeget. Addig használta azt a pénz, kamat nélküli hitelként. A minisztérium számára mindez pedig terven felüli 200 millió forintos bevételként jelentkezett.
Mindezen túl ugyancsak 1990. december 18-án, valamint december 19-én konzerveket vásárolt az MH Élelmezési Ellátó Központja. A Budapesti Konzervgyártól újabb 100 millió forint, a Nagykőrösi Konzervgyártól pedig 146,5 millió forint értékben vásároltak konzerveket „idegen helyen történő tárolásra”, azzal a kikötéssel, hogy előre nem látható változások esetén a (december végén) átutalt összeget teljes egészében visszakapja.
A konzervgyárak a pénzt egy brókercégen keresztül kamatoztatták, s miután 1991 végén a HM a tényleges vásárlástól elállt, a konzervgyárak a kamatbevétel kétharmadát fölajánlották a minisztériumnak.
A fenti ügyletekről Für Lajos egy 1991. szeptemberi levelében azt írta, hogy a „HM jelenlegi vezetése… csak korrekt, racionális lépések megtételéhez járult hozzá. Ezek között szerepeltek olyan (taktikai elő-) vásárlások, amelyekre 1991-ben mindenképpen sor került volna, de várhatóan magasabb áron (pl. üzemanyag, élelmiszer)…”
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét