Nyomtatóbarát változat
„A sajtószabadság lelkesítő dolog”, s ezzel „máig sem tudnak betelni” a Magyar Villamos Művek Tröszt (MVMT) vezetői, mint azt a vállalat átalakulását bejelentő sajtótájékoztatójukon mondták (Beszélő, 1992. február 15.). A lelkesültség feledtethette el velük, hogy beszámoljanak a gázturbinás erőműfejlesztési program első beruházásának súlyos kudarcáról. (A sajtót vélhetően ugyanez a lelkesültség hatotta át.)
A százhalombattai, ma Dunamenti Erőmű Rt. névre hallgató vállalat rekonstrukciója során egy új, 140 MW-os turbinát helyeznek majd üzembe, amit hőhasznosító kazán is kiegészít. A beruházási program költsége meghaladja a 4 milliárd forintot.
A turbina átadását már 1991 nyarára is ígérték. A tavaly kora őszi távhő konferencián elhangzott, hogy „befejezés előtt áll a gázturbina-hőhasznosító kazán kombinációjú energetikai gépegység beruházása”, s rémisztő, az ötvenes évek hangvételére jellemző diadalittas filmet mutattak be a beruházás sikeréről.
Még tavaly november 4-én, a próbaüzemelés során azonban – állítólag anyaghiba miatt – meglazult egy csavaranya. A csavar kicsit hosszú, többméteres volt, amit egy közel 200 millió értékű áramfejlesztő turbinagenerátor „bedarált” (pontosabban beesett az álló- és a forgórész közé).
Megsérült a szigetelés és még sok minden. Olyannyira, hogy helyben nem is lehetett megjavítani a generátort. A bontás, szétszerelés, visszaszállítás költsége szakértői becslések szerint mintegy 40 millió forint. A javítási költségeket – ezenfelül – 60-80 millióra taksálják. A beruházás befejezése várhatóan mintegy, háromnegyed évet késik emiatt.
A rekonstrukcióval összekapcsolt erőművi fejlesztést – igen kedvező energetikai hatásfoka mellett – a villamosenergia-igények feltételezett növekedése indokolta. Ha az igények a tervezettnek megfelelően nőnek, s szükség van az új turbina teljesítményére, akkor az elmaradt haszon elérhette volna az 1 milliárd forintot is, az MVMT egyik szakértője szerint. Az energiaigények stagnálása miatt viszont nem kellett a legrosszabb hatásfokú erőműveket igénybe venni, így az elmaradt haszon valószínűleg csak néhány száz millió forint…
A generátort a Ganz Villamossági Vállalat készítette, amely mára egy ioboára kiürült vállalati központtá redukálódott. Egy olasz céggel való fúzió révén Ganz Ansaldo Rt. néven vegyes vállalattá alakult. A javítást is a Ganz Ansaldo telephelyén végzik.
Több szakértő egybehangzóan állította, hogy fatális véletlenről van szó, ami nem befolyásolja a gázturbinás program folytatását.
A villamos erőművi fejlesztések során ez volt az első jelentősebb beruházás, ahol biztosították az építési-szerelési tevékenységet, a Hungária Biztosítónál. A biztosítónak – saját állításuk szerint – a biztosítási üzletet közvetítő, a beruházó ERBE (Erőművi Beruházási Vállalat) érdekeltségébe tartozó biztosítási brókercég megtiltotta, hogy az ügyletről nyilatkozzék. Annyi bizonyosnak látszik, hogy még vita van a kár nagyságáról, de a biztosító elismerte a káreseményt, s előleget már fizetett. De a biztosítás nem terjed ki az elmaradt haszonra.
De hát ez talán nem is érdekes. Néhány százmillió nem számít…
Friss hozzászólások
6 év 9 hét
8 év 35 hét
8 év 38 hét
8 év 38 hét
8 év 40 hét
8 év 40 hét
8 év 40 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 43 hét