A hazai iparügy és kereskedelempolitika vezérkara a jelek szerint ma még csak a tűzoltásnál tart, mint ez a tárca vezetőinek múlt héten tartott gyorstájékoztatóján kiderült. De az ipari és kereskedelmi tárca legalább már kezdi körvonalazni a válságmenedzselés általa javasolt módozatait. A gazdaság működését alapjaiban megbénító – ma már 300 milliárdosra becsült – sorban állás feloldására a különböző metódusok halmazát dolgozták ki – mint a tárca közigazgatási államtitkára elmondotta. A lényeg, hogy a válságkezelésnek két típusát alkalmazzák. Az egyik azt a vállalati kört érinti, ahol a kinnlevőségek a tartozásokat fedezik, esetleg meg is haladják. Ebben a szférában pénzkibocsátással, pénzügytechnikai áthidaló megoldásokkal kívánják a patthelyzetet feloldani és a működőképességet biztosítani.
A tartósan veszteséges vállalatok kategóriájában viszont haladéktalanul dönteni kell a felszámolásokról. Természetesen itt is egyedi elbírálás szerint kell pénzügy-technikailag kidolgozni, milyen megoldást találjanak a csődeljárás lefolytatására. Nyilvánvaló, hogy más elbírálás alá esik a szénbányászat, ahol elsősorban azt kell vizsgálni, mi menthető meg a csődtömegből, s más szisztémát kell alkalmazni a kis vagy közepes gépipari vállalatok esetében.
– Tartósan megoldhatja-e a költségvetés problémáit a kormányzat által bejelentett áremelés? – kérdeztük meg Soós Károly Attilától, az SZDSZ gazdasági szakértőjétől.
– Kísértetiesen hasonlít ahhoz a módszerhez, amelyet az előző kormányok alkalmaztak akkor, amikor nyár elején rendszeresen kiderült, hogy a költségvetés deficites. Semmiképpen sem lehet komoly, tudatos kormányzati lépésnek tekinteni, hiszen csak drasztikus tüneti kezelést jelent, és semmiképpen sem szünteti meg a költségvetési hiány akut veszteségforrásait. Egyébként az energiaárak emeléséről már korábban is szó volt, a hírek szerint a Németh-kormány el is készítette a javaslatot, s éppen a Fórum közbelépésére állt el a tervtől. Ma már erősen kérdéses, hogy annak idején miért látta célszerűnek a Fórum, hogy a kormánynál eljárjon a program felfüggesztése miatt. Hiszen nyilvánvaló, hogy minél később kerül sor egy ennyire drasztikus lépésre, annál erősebb az emelés mértéke, hiszen csak így biztosíthatják, hogy fél év alatt olyan hatást gyakoroljon a költségvetésre, mintha már az esztendő elején életbe léptették volna. Valószínű, hogy tetszetős választási fogás volt elodáztatni a döntést, s most, amikor a kormány számára már nincs tényleges tétje a dolognak, elő lehet hozni a kellemetlen csomagtervet. Az áremelés csak a pillanatnyi nehézségeket oldja meg, viszont olyan mértékű inflációt gerjeszthet, aminek hatásával a jelek szerint nem számolt a kabinet.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét