Nyomtatóbarát változat
Főbelövendők klubja?
Egészen az elmúlt őszig évente mintegy 40–50 vietnami diák végzett magyar felsőoktatási intézményekben – szigorúan ellenőrzött körülmények közt: útlevelüket pl. mindvégig a vietnami követség páncélszekrényében őrizték. A rendszerváltás pillanatában azonban azonnal leállították a „diákexportot”, arra hivatkozva, hogy a magyar fél nem biztosítja az anyagi feltételeket. A mérnök- és orvostanhallgatóknak ugyan még engedélyezték tanulmányaik befejezését, a Zalka Máté Katonai Főiskolán tanuló 20 vietnami diákot azonban azonnali hatállyal hazarendelték. Egy fiú közülük megtagadta a hazatérést.
A kaliforniai Berkeley Egyetem két kutatója, Jacqueline Desbarats és Karl Jackson szerint Vietnamban legalább hatvanötezer embert gyilkoltak meg a kommunista hatóságok a háború bejezése után. Mintegy félmillióan lehettek a hírhedt átnevelő táborok vendégei; a kalifornai Auróra Alapítvány adatai szerint tavelyelőtt legalább még hatvankilenc átnevelő tábor működött, melyekben mintegy tízezer foglyot tartottak. E koncentrációs táborokban „változatos” munka folyik: aknakeresés, erdőirtás, gát- és csatornaépítés, kőbányászat. Orvosi kezelés, kórház nincs.
A táborokban napirenden van a kínzás és kivégzés. Minden rabnak meg kell tanulnia és fel kell mondania a „Ky Luat Trai Giam”-ot, vagyis a „Tábori rendeleteket és szabályzatokat”. A szabályzat tiltja például a rabok beszélgetését, imádkozását. A rendeletmegszegőt egy bádog minikonténerbe teszik (a tetején kis lyuk van a fulladásos halál elkerülésére), ahol a foglyot három-hat hónapig tartják. Az amerikai hadsereg által hátrahagyott szabványkonténer komfortos kényelemre adna lehetőséget, ezért több rabot helyeznek el egyszerre. Éjjelre a büntetésen lévőket a konténer fenekével párhuzamosan, az oldalsó falon végigfutó rácshoz bilincselik. Általában hat-hat rab fekszik farönkként egymás mellett, mozdulatlanságra ítélve. Nyáron a konténerek annyira felforrósodnak, hogy sok rab meghal.
Nguyen Chi Thient, a híres vietnami költőt, aki már tíz évet töltött koncentrációs táborban, 1989. április 2-án tartóztatták le ismét, amiért egyik tábori költeményét eljuttatta Nyugatra. A vers kissé hosszú címe azt fejezi ki, hogy míg az emberszabású majom kétmillió év alatt vált emberré, addig Vietnamban a fordított folyamat sokkal gyorsabban ment végbe. Nguyen Chi Thienről letartóztatása óta egyetlen emberjogi szervezet sem tud.
A táborokban alkalmazott kínzásfajták szintén változatosak. Előszeretettel használják azt a módját, hogy a rabok kéz- vagy lábkörme alá bambuszéket vernek, és az éket ventilátorkerék lapátjával üttetik. A sötétzárkába dobottakat sokszor olyan szorosan kötözik meg, hogy a lekötött végtag elüszkösödik. A nyílt sebekben férgek hemzsegnek, amelyeket azonban a megkötözött rabok nem tudnak eltávolítani. Sokan örökre elveszítették járóképességüket. Az átnevelhetetlenség jele rendkívüli dühöt vált ki a tábor személyzetéből.
1988-ban szabadult az utolsó politikai fogoly, mondta Vietnam belügyminisztere. Az Amnesty International 1990-es évkönyve másként tudja.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét