Világosnak csak egy bástyája hiányzik; sötét táborából két bástya és egy futó. A futót saját alapmezején, f8-on ütötték le. Következésképp a b4-en álló gyalog egy sötét bástyát ütött, a g5-ön álló pedig egy világos bástyát. Sötétnek kellett ütnie előbb, hiszen az ütés előtt egyik sötét bástya se tudott volna kijutni a világos paraszt ütővonalába. Hogyan jutott ki akkor „a táblára” a hiányzó világos bástya, hogy leüthesse a sötét gyalog előbb, mint a b4-en álló gyalog ütése lezajlott? Az egyedüli lehetséges megoldás: a h1-en álló bástya – a világos vezérbástya! A dolgok a következőképp zajlottak: előbb a királybástya „ment ki”, ezt ütötte a sötét gyalog, kiengedvén a sötét bástyát, melyet aztán a világos gyalog ütött. Akkor a világos vezérbástya a1-ről átmanőverezett h1-re. Tehát az itt, h1-en álló bástya az a1 bástya! Miből is következik: hogy világos nem sáncolhat.
– Csinos probléma – jegyezte meg Arthur Palmerston. – Vajon ha a világos futót elvesszük c1-ről, módosítaná ez a tényállást? Más lenne akkor a válasz?
– Nézzük csak – felelte Holmes. – Palmerston, igen talpraesett kérdés! Nem, a végeredményen ez sem változtatna. Csak a bizonyítás lenne valamelyest más. Ebben az esetben a h1-en álló bástya lehetne ugyan a királybástya, az eredeti, ám a vezérbástyának át kellett volna haladnia a király mezején, meg a királybástyáén is, következésképp világos ezért nem sáncolhatna; mert királya és bástyája is lépett volna már, hiába áll jelenleg „eredeti” helyén.
(Világos: Ke1, Vd1, Bh1, Fc1, Fc4, Hd5, Hf3, gyb2, b4, c3, d2, e3, f2, g2, h4;
sötét: Ke8, Vd7, Fg4, Hb8, Hf6, gya7, b6, c7, d6, e7, f7, g7, g5)
(Fordította: Tandori Dezső)
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét