Közvetlenül a választások második fordulója után, május 30-án tizenkét környezet- és természetvédő szervezet nyílt levélben javasolta Horn Gyulának és Pető Ivánnak, hogy a koalíciós megállapodás kidolgozása során tartsanak kerekasztal-tárgyalásokat a társadalmi szervezetekkel.
Megkezdődtek a koalíciós tárgyalások, a nyílt levélre, amelyet a sajtó nem közölt, nem érkezett válasz, viszont a 12 kezdeményezőhöz további 171 szervezet csatlakozott. A június 12-én kelt második nyílt levélben már 183 szervezet kezdeményezte a párbeszédet.
Június 17-én a napilapok hírül adták, hogy az MSZP Baráth Etelét kívánná környezetvédelmi miniszternek.
Június 21-én megérkezett a pártelnökökhöz a harmadik, immáron kereken kétszáz szervezet nevében íródott nyílt levél: „Önök választási programjukban társadalmi párbeszédet és szakértői kormányt ígértek. Ehhez képest a kerekasztal-megbeszélést sürgető kéréseinkre még válasz sem érkezett, és külön Környezetvédelmi Koalíciós Egyeztető Bizottság létrehozása helyett a tárgykört a Gazdasági Bizottság munkái közé sorolták be.” A levél egy sajátosan szerkesztett mondatban arra inti a pártelnököket, hogy „A környezetvédelmi miniszter ne a fejlesztésben és építésben érdekelt körökből való – vállalkozások, építésügy, infrastruktúra, beruházások, Expo stb. –, hanem a környezetért valóban aggódó elismert személy legyen… Emlékeztetjük Önöket a Maróthy miniszter úr ellen rendezett kecske-káposzta tüntetésre… nem lenne célszerű újra az ellenségeskedésre okot adó döntést hozni.”
Június 24-i keltezéssel egy sor természetvédelmi szervezet külön-külön tiltakozott Horn Gyulánál és Pető Ivánnál Baráth Etele jelölése ellen: „A BME Zöld Köre elhűlve figyeli a koalíciós tárgyalások menetét, különös tekintettel a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter személye körül folyó huzavonára… Olyan nevek felmerüléséről is hallottunk, amik garantálnák, hogy a minisztérium neve ne változzék, mégis sikerüljön megszüntetni a környezetvédelmi tárcát.”
„Az Ön(ök) pártjához közel álló körökből értesültünk arról, hogy a környezetvédelmi miniszteri poszt várományosa egy az ágazattal ellenérdekelt politikus” – írja az Alba Kör Környezetvédelmi Csoportja, a Városi Biciklizés Barátai Egyesület és az ELTE Természetvédelmi Klubja.
„…nagyon ellentmondásosnak érezzük azt, hogy a környezetvédelmi miniszteri posztra olyan képviselőt jelölnek, aki mindeddig a környezetvédelem kérdéseit nagyrészt figyelmen kívül hagyta” – figyelmeztet az Energia Klub.
A tiltakozás hatására az SZDSZ megvétózta Baráth Etele jelölését. Az MSZP azonban kissé tapintatlanul a koalíciós partnere által elutasított személyt a minisztériumot felügyelő parlamenti bizottság élére állította.
Július 13-án Frey Tamás faggatta a Napkeltében Baráth Etelét:
Műsorvezető: …Önt …Expo-főbiztosi tevékenysége kapcsán, egyenesen környezetszennyezőnek, környezetellenesnek tartották…
Baráth Etele: …Én azt hiszem, hogy akkor alaposabban kéne tájékozódni. Egyrészt örömmel venném, hogy ha meglátogatnák mondjuk a lakásomat, meglátogatnák a házamat, a kertemet.
Mv.: Sok virág van benne?
B. E.: Én azt hiszem, hogy ha az környezetszennyezőnek nevezhető, akkor boldog lenne sok ember, hogy ha olyan környezetben élne.”
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét