Nyomtatóbarát változat
Nyilatkozat
Alulírottak, a Budapest Belváros–Lipótvárosi Önkormányzat SZDSZ-frakciójának tagjai, elhatároljuk magunkat a Mihályi Gábor polgármester ellen folyó hajszától, és elítéljük annak módszereit. Megítélésünk szerint a polgármester felfüggesztésére szabálytalan eljárás keretében, törvénysértő módon került sor.
Az V. kerületi képviselő-testület 1992. június 17-én felfüggesztette Mihályi Gábor polgármestert. Egyszer, korábban az SZDSZ-frakció néhány tagja már nekirugaszkodott a polgármester-buktatásnak, de a képviselőcsoport többsége akkor bizalmat szavazott Mihályi Gábornak, fő ellenlábasa pedig kilépett a frakcióból. A lappangó ellentétet az lobbantotta fel, hogy a polgármester június 15-én felmondott a jegyzőnek, Xantus Juditnak, és azonnal fel is mentette őt a munkaköréből. Mihályi Gábor szerint a jegyző közreműködött a Fővárosi Ingatlanközvetítő bizonyos csereakcióiban, melyek hátrányosak az V. kerületi önkormányzati lakásállományra nézve. Akármit követett el a jegyző, az önkormányzati testület erősen sérelmezte, hogy a polgármester nélkülük intézkedett, holott a munkáltatói jogkört a jegyző fölött a testület gyakorolja. A polgármester felfüggesztésével egyidejűleg a képviselő-testület háromtagú bizottságot jelölt ki a jegyző elleni vádak kivizsgálására. Kleeberg László (MDF), Szoldán Péter (Fidesz) és Karsai Izabella (SZDSZ) a július 2-i testületi ülésig sem cáfolni, sem bizonyítani nem tudott semmit.
Június 29-én, egy újabb testületi ülésen azonban kiderült, hogy a bizottság nemcsak a jegyző dolgában vizsgálódik, hanem, ha amúgy is a polgármester irodájában fellelhető iratok között kutakodik testületi felhatalmazással, a polgármester tevékenységét is ellenőrzi. Az irodában a testületi tagok nevével jelzett dossziékat találtak. Titkos adatgyűjtés netán? A képviselők megnézték dossziéikat, ám azokban nem volt semmi titkos feljegyzés, csak a tisztükkel kapcsolatos iratok. A vizsgálók az irodában fellelt iratokból meggyőződtek arról is, hogy a mendemondákkal ellentétben a polgármester nem megválasztása után minősült „rosszhiszemű jogcím nélküli lakáshasználóból” „jóhiszeművé”, hanem még 1990. május 17-én. A képviselő-testületnek a polgármester iránti bizalmát egyáltalán nem növelte, hogy Mihályi Gábor meg akarta akadályozni a vizsgálatot a saját irodájában. A kulcsait magánál tartotta, sőt, a kerületi rendőrséggel lepecsételtette bezárt ajtaját. A vizsgálóbizottság csak június 24-én szánta rá magát arra, hogy erőszakkal kinyissa az irodát. (Közben a képviselő-testület egyes tagjai rendőrségi kapcsolataikat igénybe véve még a pecsétet is eltávolíttatták egy időre, de ezzel az alkalommal nem éltek, s az ajtót újra lepecsételték.) Az ott talált iratokat ismét csak napokkal később, június 30-án vették leltárba.
Ezen a napon első ízben meghallgatták a felfüggesztett polgármestert is. A bizottság vezetője, Kleeberg László szerint ez alkalommal tárgyilagos légkör alakult ki, s a polgármester együttműködési készséget tanúsított.
Mihályi Gábor időközben az V. kerületi rendőrségen feljelentést tett Xantus Judit ellen lakásügyekben. A képviselő-testület, bár visszahelyezte hivatalába a jegyzőt, maga is vizsgálatot folytat ellene. Vizsgálat vizsgálatot követ, s könnyen lehet, hogy ezek végül is a polgármestert igazolják. Ám a kapcsolatot közte és a képviselő-testület között nem lesz könnyű rendezni.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét